راهنمای ثبت نام در سایت معمای شاه          ا          جدول پخش         ا         ورود به سایت

               

 

امروز : چهارشنبه, 07 تیر 1396

آخرین بروزرسانی در دوشنبه 09 اسفند 1395 4:37:39 ق ظ .

در حال حاضر 29 مهمان و بدون کاربر آنلاین داریم.

مدیر آنلاین

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ادعا نمی‌کنم «معمای شاه» بی‌عیب و نقص است

محمدرضا ورزی:
ادعا نمی‌کنم «معمای شاه» بی‌عیب و نقص است

کارگردان سریال «معمای شاه» این مجموعه را روایتی از تاریخ دوره پهلوی براساس اسناد منتشر شده از خودِ پهلوی‌ها عنوان کرد و گفت: ادعایی ندارم که کار بی‌عیب و نقص انجام داده‌ام. «معمای شاه» مانند هر اثر دیگری قابل نقد است، اما توقع این است که منتقدان صرفاً براساس شنیده‌ها به قضاوت کار نپردازند و پس از تماشای اثر دربارهٔ آن اظهارنظر کنند.
به گزارش ایسنا، محمدرضا ورزی، کارگردان «معمای شاه» در همایش «معمای پهلوی» با توصیف سریال «معمای شاه» به عنوان درامی جمع‌وجور گفت: سینما ویترین تاریخ نیست و ما در سریال «معمای شاه» به جای انعکاس جزء به جزء مسائل تاریخی، صرفاً برخی جریان‌های مهم را واکاوی و دنبال کرده‌ایم.
وی در ادامه با اشاره به حضور خانواده «دکتر وزیری» در داستان این امر را با هدف قرار دادن خانواده‌ای تحلیل‌گر در سریال عنوان کرد و گفت: نقش این خانواده تحلیل مسائل اجتماعی این دوره است و البته به دنبال این نبودیم که به واسطه برخی جذابیت‌های داستانی از شخصیت‌های این خانواده بهره فراوان بگیریم که اگر چنین قصدی داشتیم می‌توانستیم شخصیت «امیرمسعود» را پررنگ‌تر کنیم و حضورش را در داستان بیشتر کنیم تا داستان جذاب‌تر شود. بنابراین این اتفاق نیفتاده، چون سریال «معمای شاه» قصه محمدرضا پهلوی و زندگی اوست و باید داستان در این موضوع متمرکز باشد.
کارگردان سریال «معمای شاه» در ادامه مهم‌ترین بخش این سریال را حضور شخصیت‌هایی همچون شهید نواب صفوی، آیت‌الله طالقانی، شهید مطهری و ... عنوان کرد و دربارهٔ این موضوع که تصویر غالب ارائه شده از محمدرضا شاه در این سریال چگونه است؟ گفت: درباره برخی شخصیت‌های تاریخی تصویر غالب در ذهن مخاطب وجود دارد؛ به عنوان مثال درباره شخصیت هیتلر ممکن است خدمات فراوانی از او ارائه شده باشد، اما ذهنیت عامه جهان نسبت به او منفی است. درباره محمدرضا نیز این مساله صدق می‌کند، البته برخی معتقدند محمدرضا شخصیت مثبتی بود، اما اگر چنین بود به چه دلیل انقلاب صورت گرفت؟
ورزی در ادامه با طرح این سؤال که آیا انقلاب ایران شورش یا کودتا بوده است، در پاسخ به این ابهام که این روزها در فضای مجازی منتشر می‌شود، گفت: انقلاب ایران حرکتی تحت رهبری واحد امام خمینی (ره) بود که در ادامه برخی گروه‌ها و شخصیت‌های سیاسی نیز برای بهره‌برداری وارد این جریان شدند.
کارگردان «معمای شاه» همچنین با اشاره به برخی اظهارنظرها در شبکه‌های مجازی دربارهٔ این مطلب که عدم حمایت آمریکا از محمدرضا شاه باعث پیروزی انقلاب شد، به تکذیب این موضوع پرداخت و گفت: آمریکایی‌ها تا روز 22 بهمن‌ماه برای ثابت کردن انقلاب مردم ایران تلاش و حتی عملیاتی به نام کورتاژ را برای ساقط کردن انقلاب طراحی کردند که جزییات این عملیات در سریال «معمای شاه» به تصویر کشیده شده و در آینده شاهد آن خواهید بود.

دکتر موسی حقانی: برای نقد معمای شاه عجله نکنید
معاون پژوهش موسسه مطالعات تاریخ ایران بر لزوم نقد واقع بینانه و منصفانه نسبت به سریال‌های تاریخی از جمله سریال معمای شاه تاکید کرد.
به گزارش خبرگزاری «حوزه»، دکتر موسی فقیه حقانی طی سخنانی در نشست نقد و بررسی سریال معمای شاه که پیش از ظهر امروز در سالن همایش‌های شهرداری قم برگزار شد، با اشاره به این که برخی به ریتم سریال انتقاد وارد می‌کنند، اظهار داشت: سریال معمای شاه می‌خواهد چهل سال تاریخ ایران را بیان کند و این کار را هم با محوریت شخص اول کشور انجام می‌دهد که طبعاً این همه ماجراها و شخصیت‌های بسیار را نمی‌توان به صورت کامل به تصویر کشید.
وی افزود: اساساً به تصویر کشیدن برهه چهل ساله در پرحادثه‌ترین سال‌های تاریخ معاصر ایران دشواری‌های خاصی به همراه دارد، ضمن آن که کارگردان مجبور است از برخی مسائل به صورت گذرا عبور کرده و اتفاقاً ریتم هم تندی داشته باشد بنابر این انتقاد مربوط به کند بودن ریتم این سریال چندان نمی‌تواند قانع کننده باشد.
این استاد دانشگاه و محقق برجسته تاریخ معاصر بیان داشت: بسیاری از موضوعات فرعی در این سریال همچون ماجرای نهضت ملی شدن صنعت نفت خودش قابلیت تبدیل به یک سریال دست کم بیست قسمتی را دارد و این در حالی است که در یک سریال مثل معمای شاه باید به این ماجرا هم به صورت خلاصه شده پرداخته شود.
وی با اشاره به سختی‌ها و دشواری‌های خاص پرداختن هنری به موضوع رژیم پهلوی گفت: همان طور که در جریان مشروطه، عده‌ای تاریخ را به دلخواه خود طوری نوشتند که علما و وعاظ واقعی در آن حذف شدند، در خصوص پهلوی نیز برخی همین را دنبال کرده و می‌کنند و لذا سریال ساختن در این خصوص و این برهه حساس تاریخی دشواری‌هایی دارد، به ویژه این که در شرایط پس از انقلاب اسلامی اگر حرفی هم زده شود باز عده‌ای ما را به تحریف تاریخ پهلوی متهم می‌کنند ولو این که کاملاً بر اساس اسناد تاریخی سخن بگوییم.
نویسنده کتاب" خاندان پهلوی به روایت اسناد" همچنین با بیان این که برخی انتقادات به سریال معمای شاه واقعاً مضحک و بی مبناست، گفت: باید انتقادات به یک اثر تاریخی واقع بینانه و البته منصفانه باشد چرا که در این صورت باعث رشد و سازندگی در عرصه سریال سازی تلویزیون در ژانر تاریخی می‌شود.
وی ادامه داد: باید به کارگردان و سازندگان این سریال فاخر و چندین ساله خسته نباشید گفت چرا که خیلی‌ها وارد ساخت این گونه موضوعات حساس نمی‌شوند و این امر شجاعت خاصی می‌طلبد.
حقانی با بیان این که امروز شرایط اقتصادی و فشارها بر مردم بحث از مسائل اقتصادی را در این گونه سریال‌ها سخت می‌کند، گفت: چه آن که مردم ممکن است فساد اقتصادی زمان پهلوی را با اختلاس مثلاً سه هزار میلیاردی الان مقایسه کنند و حال آن اصلاً این دو قابل قیاس با هم نیستند؛ از این رو کسی چون محمدرضا ورزی اگر بخواهد فساد اقتصادی پهلوی را بیان کند اولین نفری خواهد بود که چوب اختلاس سه هزار میلیاردی را می‌خورد!
وی یادآور شد: متاسفانه برخی مردم حافظه تاریخی‌شان ضعیف است و بسیاری از ما اساساً زود فراموش می‌کنیم و اگر سریالی در این سطح بخواهد عمق وابستگی و فساد رژیم منحوس پهلوی را نشان بدهد با دشواری‌ها و هجمه‌های زیادی مواجه می‌شود.
این استاد و پژوهشگر مطرح بیان داشت: متاسفانه در حال حاضر شاهد هستیم که برخی در داخل و خارج می‌خواهد از فرح که به دنبال ترویج شدید مسائل غیراخلاقی بود، یک قدیسه بسازند و این در حالی است که به دستور و خواست چنین فردی در ماه رمضان در جشن‌های دو هزار پانصدساله در شیراز بدترین نمایشی اجرا می‌شود که زبان از گفتن آن شرم دارد و حتی در نیویورک مردم آمریکا اجازه به صحنه رفتن این نمایش را ندادند!
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که متاسفانه برخی صرفاً با پخش یکی دو قسمت از سریال به اسم نقد دست به تخریب زدند، گفت: شاه اگر ضعیف و یا قوی نشان داده شود عده‌ای خوششان می‌آید و عده‌ای عصبانی می‌شوند اما واقعیت این است که شاه نیز روندی داشته که ابتدا فردی ضعیف بوده و بعد با حمایت آمریکایی‌ها به یک دیکتاتور واقعی تبدیل می‌شود که منافع ملی و حیثیت ایرانی‌ها را به باد می‌دهد.
این محقق که خود از مشاوران تاریخی این سریال است، اضافه کرد: معمای شاه روایت پهلوی به روایت خود پهلوی‌هاست و ما چیزی به آن اضافه نکردیم.
حقانی خاطرنشان کرد: متاسفانه عده‌ای بیشتر درگیر محظورات و فضای ذهنی خودساخته هستند و چندان انتقادات آن‌ها مبنای تاریخی و روایی درستی ندارد.

***
همزمان با ایام دهه فجر همایش «معمای پهلوی» با حضور روحانیون و طلاب مختلف مدارس دینی شهرستان قم صبح امروز (پانزدهم بهمن) در سالن همایش‌های شهرداری قم برگزار شد. در این مراسم یعقوب توکلی، عضو هیات علمی و مدیر گروه دانشگاه معارف اسلامی، دکتر موسی حقانی مشاور پژوهشی، منصور براهینی مشاوره پروژه، محمدرضا ورزی کارگردان «معمای شاه» و محمدعلی نجفی بازیگر نقش قوام‌السلطنه در این سریال به طرح دیدگاه‌های خود درباره «معمای شاه» پرداختند.
براساس این گزارش همایش معمای پهلوی از سوی حوزه علمیه قم، موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران و سازمان هنری - ورزشی شهرداری قم برگزار شد.

خبرگزاری ایسنا /خبرگزاری حوزه ـ 15 بهمن 1394

.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها   

+1/ #2 پدرام طهماسبی 1394-12-15 08:47
جناب ورزی

البته نباید در نقد سریال پیش دستی کرد ، اما حتی اگر نخواهیم زوایای نگاه شما به تاریخ را به نقد بکشم لااقل دیشب بعد از دیدن سریال به ذهنم رسید که آیا نمی شد مهراوه شریفی نیا را در نقش گلنار گذاشت و فردی شبیه تر به ثریا اسفندیاری (آنگونه که حتی گریمور چیره دست شما هم کاری از دستش برنیاید) و با شخصیت و تن صدایی تجملی تر را به جای ایشان در این نقش گمارد؟ واقعا فکر نمی کنید که همان شایعه قدیمی که، کافی است پدرت شریفی نیا باشد و کلاغ باشی و نقش طاووس را در سینما بگیری را در اذهان زنده کرده اید!!!

مدیر سایت: دوست گرامی برای انتخاب نقش سریال هایی از این دست فقط نظر سازندگان مهم نیست بلکه مسوولان سیما نیز در این خصوص نظر می دهند. اگر هم بازیگری توانایی نداشته باشد حتی اگر پدرش آقای شریفی نیا هم باشد، کارساز نیست! خانم شریفی نیا توانایی هایی دارند و در میان کاندیداها گزینه مناسبی برای این نقش بوده اند
نقل قول کردن
+3/ #1 م 1394-12-01 18:09
چرا نباید تاریخ بی کم و کاست نقل بشه؟! توی قسمت این هفته آقای ورزی به بیننده القا کردن که آقای کاشانی بعد از حادثه سوء قصد به جان شاه، بی دلیل بازداشت شده و شاه اون حادثه رو بهانه کرده برای دستگیری و تبعید ایشان. اما خود آقای ورزی بهتر میدونن که تو جیب خبرنگاری که قصد جان شاه رو داشت، کارت خبرنگاری مجله پرچم بوده که نزدیک به آیت الله کاشانی بوده. چرا نباید این موضوع پوش داده بشه؟! همین چیزها اعتماد آدم رو نسبت به سریال از بین میبره و من هفته به هفته از سریال دلزده تر میشم.

مدیر سایت: دوست گرامی درباره این موضوع روایت های گوناگون است. مثلا برخی گفته اند قاتل منتسب به حزب توده بوده است. اگر یک روایت عنوان می شد باید دیگر روایت ها نیز بیان می شد که آن وقت باید چندین قسمت این مسئله در دستور کار قرار می گرفت.
نقل قول کردن