راهنمای ثبت نام در سایت معمای شاه          ا          جدول پخش         ا         ورود به سایت

               

 

امروز : چهارشنبه, 07 تیر 1396

آخرین بروزرسانی در دوشنبه 09 اسفند 1395 4:37:39 ق ظ .

در حال حاضر 25 مهمان و بدون کاربر آنلاین داریم.

مدیر آنلاین

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 بیانیه خسرو معتضد در رابطه با گفت‌وگوی هفته قبلش با همشهری جوان

بیانیه خسرو معتضد در رابطه با گفت‌وگوی هفته قبلش با همشهری جوان

«خسرو معتضد» یکی از مشاوران تاریخی سریال معمای شاه، نسبت به تحریف سخنانش در هفته‌نامه «همشهری جوان» واکنش نشان داد.
به گزارش روابط عمومی، وی پیشتر در مطلبی کوتاه نسبت به تغییر مصاحبه‌اش در این مجله نکاتی را مطرح کرده بود که متن آن را می‌توانید با کلیک کردن در «اینجا» مطالعه کنید. حالا متن کامل توضیحات وی که در شماره 540 مورخ 10 بهمن همشهری جوان نیز منتشرشده، پیش روی شما است:

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

ضمن تشکر از مجله خواندنی شما که همه هفته در دسترس خوانندگان بگذارده می‌شود، تیتر و چند سوتیتر مصاحبه‌ای به نقل از گفت‌وشنود تلفنی این‌جانب و نویسنده و خبرنگار آن مجله آقای محمدرضا کاظمی که در شماره 539 به چاپ رسیده، مورد تأیید من نیست و آن‌ها را من نگفته‌ام که ورزی برود فیلم عاشقانه بسازد، بهتر است مدتی استراحت کند و به‌جای ساخت سریالی تاریخی برود سریال‌هایی درباره عشق و ازدواج بسازد چون به عقیده او (معتضد) کارگردان معمای شاه برای این کار استعداد بیشتری دارد.
این‌یک جعل زشت و غیراخلاقی است و در خوش بینانه ترین برداشت به نظر می‌رسد نویسنده و خبرنگار آن مجله متوجه سؤال طنز بودن من و منظورم نشده است! من از خبرنگار پرسیده‌ام آیا ورزی هم برود فیلم آپارتمانی بسازد؟ در همان مصاحبه تصریح کرده‌ام من فیلم‌های آپارتمانی تماشا نمی‌کنم. ورزی برای این سریال پُرکار و پُر زحمت سلامتی خود را از دست داده است. احتمالاً گفته‌ام ورزی آن‌قدر خسته و فرسوده شده که من اگر جای او بودم پس از اتمام این سریال مدتی استراحت می‌کردم. سردبیر عزیز در کشوری که مکان‌های تاریخی اغلب ویران شده‌اند یا ورود به آن‌ها برای فیلم‌برداری به هزار گونه تلاش و توصیه و هزینه‌های سنگین نیاز دارد، به‌جای این‌همه ایراد و خرده‌گیری بیهوده بهتر است نکات مثبت سریال نیز مورد توجه قرار گیرد. کجا من گفته‌ام ورزی بهتراست فیلم عاشقانه بسازد؟
تخصص ورزی تهیه فیلم‌های تاریخی و سریال‌های تاریخی از آغاز قرن 19 میلادی به این سو است. ورزی آنچه را در سناریوهایش می‌آورد، بر اساس محتوای کتاب‌هایی است که تلویزیون آن‌ها را قبول دارد. آیا ورزی سریال معمای شاه را می‌بایستی بر اساس کتاب «مأموریت برای وطنم» شاه که سراسر تعریف شاه پیشین ایران از خود، خانواده و خدماتش است، سناریونویسی می‌کرد؟!
تصادفاً ورزی یکی از بااستعدادترین فیلم‌سازان ایرانی است که علاقه بی‌حدوحصری به مباحث تاریخی دارد اما کدام فیلم یا سریال تاریخی بی‌عیب است؟ آیا فیلم سیصد نص تاریخ است؟ آیا آرگو که جعلیاتی بازسازی‌شده از روی واقعیتی که هرگز روی نداده است و شجاعت کارمندان سیا را در خارج کردن شش دیپلمات آمریکایی پناه برده به سفارت کانادا پس از واقعه اشغال سفارت در 13 آبان 1358 بیان می‌کند نص تاریخ است؟

پس چرا سفیر وقت کانادا گفته هرگز چنین رویدادی رخ نداده است. آیا اسکندر کبیر متن دقیق تاریخ است؟
من سریال را معمای شاه را کامل و بی‌عیب و نقص نمی‌دانم اما اطلاع واثق دارم عصر هر جمعه میلیون‌ها تماشاگر دارد زیرا آن‌ها کنجکاوند بدانند در آن سی‌وهفت سال چه گذشته است. در دوران سلطنت شاه کتاب‌های مدح آمیز بسیاری در داخل و خارج نوشته شد. تعدادی فیلم مستند هم تهیه شد که در سال 1357 با به پیروزی رسیدن انقلاب اسلامی آشکار و مبرهن شد ذهنیت مردم ایران یعنی افکار عمومی حتی با خواندن آن کتاب‌ها و آن همه روزنامه‌ها و مجلات پر از مجامله و تمدن قانع نشده بودند که در دوران سلطنت شاه دوران خدمت و مردم‌دوستی بوده است. چرا عده‌ای اصرار دارند ورزی به‌جای بیان حقایق تلخی که به سقوط رژیم پهلوی منجر شد، به‌گونه‌ای محتوای سریال را پیش ببرد که موردپسند دشمان انقلاب قرار گیرد؟
تخصص ورزی ساختن سریال تاریخی است. او جرات تام دارد که به این مقطع می‌پردازد. این دوره نزدیک به ما مشحون از اظهار نظرات ضدونقیض است. نویسندگان جوان مجله شما مطالبی در نقد این سریال نوشته‌اند که متأسفانه دال بر آن می‌کند که تسلط کافی بر تاریخ معاصر ندارند. مثلاً چرا رضاشاه دائماً عصبانی بوده و برخی رجال را کتک می‌زده است؟
من به شما توصیه می‌کنم دست‌کم یک دوره سالنامه خواندنی دنیا که از سال 1324 تا سال 1353 نشر می‌شده و خاطرات حدود 200 تن از رجال عصر پهلوی در آن به چاپ رسیده برای کتابخانه مجله خریداری کنید تا مطلع شوید چگونه رضاشاه وزیر دارد ولی خود سرتیپ رضا قلی امیر خسروی با پرتاب دوات بلور زخمی می‌کرده یا سرلشگر احمد نخجوان (کفیل وزارت جنگ) یا سرتیپ ریاضی (معاون ستاد ارتش) را در روز نهم شهریور پس از صدور فرمان مرخص کردن ارتش در 1320 با تعلیمی و غلاف شمشیر مضروب کرده و خونین‌ومالین دستور بازداشت آن‌ها را داده است.

درباره تمام ایرادهایی که نویسندگان محترم شما طی 10 ـ 12 صفحه به این سریال گرفته‌اند حاضر به گفت‌وگوی روی در رو با آقایان و خانم‌ها هستم و مخصوصاً از جناب شهاب مرادی که در لباس ناصح به مردم توصیه می‌کند این سریال را نبینند دعوت می‌کنم در آن جلسه حضور یابند تا داوری کنند در روزگاری که در اینترنت داستان‌هایی درباره روابط نامشروع گذارده می‌شود و اغلب ماهواره‌ها می‌کوشند جدا سری و بی‌اخلاقی را ترویج دهند چقدر دور از انصاف است که به مردم توصیه شود تاریخ تصویری معاصر کشور را نبینند و مشتری ماهواره‌های بدآموز، فاقد اصول و پرنسیب های اخلاقی با گویندگان بی‌سواد شوند.
بار دیگر تکرار می‌کنم من به بسیاری از قسمت‌های این سریال انتقادهایی دارم که به کارگردان و تهیه‌کننده که به من محبت دارند و گفته یادداشت‌های مرا از سر نیک‌خواهی می‌دانند تذکر داده و می‌دهم اما به تمام ایرادهایی که در گزارش مبسوط آن مجله وزین و پر شمارگان به سریال گرفته شده، ایرادها و خرده‌هایی دارم که حاضرم در هر فرصت مغتنم و در هر محل که صلاح بدانید، به‌ویژه با حضور آقای حجت‌الاسلام شهاب مرادی که زمانی از دوستان مدعو برنامه «مردم ایران سلام» بودیم، مطرح کرده توضیحات لازم را بدهم.

همشهری جوان ـ 10 بهمن 1394

.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید