راهنمای ثبت نام در سایت معمای شاه          ا          جدول پخش         ا         ورود به سایت

               

 

امروز : جمعه, 05 خرداد 1396

آخرین بروزرسانی در دوشنبه 09 اسفند 1395 4:37:39 ق ظ .

در حال حاضر 197 مهمان و بدون کاربر آنلاین داریم.

مدیر آنلاین

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 درنگی در ماجرای محمدرضاشاه و پرون سوئیسی

درنگی در ماجرای محمدرضاشاه و پرون سوئیسی

خسرو معتضد ـ یکی از ایرادها و انتقادهایی که عده‌ای از تماشاگران بر سریال تاریخی معمای شاه می‌گیرند، مسئله مناسبات بیش از حد دوستانه و غیرمتعارف شاه سابق ایران و یک نفر سوئیسی به نام «ارنست پرون» مستخدم و باغبان سابق کالج له روزه است که دلیل بر همجنس گرایی شاه شده است و چون این روزها مد و متداول شده همه این سریال را مورد انتقاد قرار دهند، می‌پرسند، چگونه چنین چیزی محتمل است؟
برای آگاهی خوانندگان محترم ریشه‌های این موضوع را مورد بحث قرار می‌دهم: دوست نادان به ارباب خود لطمه وارد می‌سازد و آبروی او را می‌برد. ارتشبد حسین فردوست در یادداشت‌های خود طوری پرون را معرفی می‌کند که گویی مورد توجه بیش از حد و غیرعادی شاه بوده است. دوست نادان و نوکر ابله‌تر دیگری به نام منصور رفیع‌زاده، عامل پیشین ساواک در آمریکا که دکتر بقایی او را به سرلشکر پاکروان معرفی کرد و چون زبان انگلیسی می‌دانست، به آمریکا اعزام شد، پس از به پیروزی رسیدن انقلاب اسلامی، چون می‌خواست به ایران بازگردد و املاک و اموال خود را تصرف کند، محض خودشیرینی کتابی به نام «شاهد» نوشت و در آن کتاب ادعا کرد، شاه گویا در سفر 1354 خود به آمریکا که علم مبتلا به سرطان نیز همراه او بوده است، در محل اقامت خود با علم که تمام بدنش پر از غده‌های چرکین سرطان بوده معاشقه می‌کرده و خود رفیع‌زاده وقتی وارد اتاق اقامتگاه شاهانه شده، شاه سالخورده و علم را در یک بستر و در کنار هم دیده است.
این رفیع‌زاده تره‌ات دیگری هم در کتاب خود آورده است؛ از جمله اینکه شاه سابق ایران در دوشان تپه یک باغ وحش کوچک سلطنتی داشته است (درست می‌گوید و من خود آن باغ وحش را در دوران کودکی دیده بودم، زیرا پدرم سرهنگ و پزشک ارتش بود و دو هفته یک بار برای معالجه و معاینه سربازان پاسگاه یا پادگان کوچکی که در دوشان تپه (پادگان فیروزه) بود به آنجا می‌رفت (ایام جمعه) و من هم همراه آن مرحوم می‌رفتم. در آن باغ وحش شیری که سلطان حبشه هایله سلاس در سال 1329 همراه عباس خلیلی مدیر روزنامه اقدام و سفیر ایران در یمن و حبشه برای شاه فرستاده! و ایام پیری خود را می‌گذراند و گاهی غرشی می‌کرد که از دوشان تپه تا تهران نو و میدان وثوق طنین می‌انداخت، زیرا در آن سال‌ها آن نقاط بیابان بود و تازه میدان وثوق و تهران نو در حال آباد شدن بود. این شیر افسرده (جفتش در راه حبشه، بندر خرمشهر مرده بود) نای حرکت نداشت. همین طور دو توله خرس بودند که بزرگ شده بودند و تعداد کمی حیوانات و وحوش دیگر.) حال آقای رفیع‌زاده که مرد ابله و کم سواد هوچی جنجال گری بود، در دهه 1980 م برای جلب نظر آمریکایی‌های ساده لوح، در کتابش نوشته (متن فارسی همه جا پیدا می‌شود) که شاه گاهی بعضی از دشمنان خود را به کام شیر یا ببر یا پلنگ یا خرس موجود در آن باغ وحش مفلوک که یادگار ناصرالدین شاه بوده، می‌انداخته است. اگر باور نمی‌کنید کتاب «شاهد» اثر منصور رفیع‌زاده را به دست بیاورید و بخوانید.
نظایر چنین ترهاتی در کتاب رفیع‌زاده زیاد پیدا می‌شود. از این دوست نادان و امثال او در دستگاه سلطنت بسیار پیدا می‌شدند. یکی دو تا هم نبودند فکر کنید سفیر شاه در آمریکا، اردشیر زاهدی بوده که او را به سبک عقلی شناخته‌اند و مطبوعات آمریکا آبرویی برای او باقی نگذارده بودند یا پرویز راجی ملیجک هویدا و والا حضرت اشرف، سفیر ایران در انگلستان که چقدر لوس و جلف و زن باره و باده گسار بوده و در کتاب خاطراتش چقدر هم از خود تعریف کرده است.
این رفیع‌زاده چون سال‌ها در آمریکا بوده و به خلق و خوی بیشتر آمریکایی‌ها که ساده لوح و زود باورند، آگاهی داشته، چند سال پیش مدتی قبل از مرگ خود، افشاگری کرد و گفت، شاه سابق ایران دستور کشتن رابرت کندی، برادر جان اف کندی، رئیس جمهوری پیشین و مقتول آمریکا را داده و سرجان بشاره سرحان اردنی، قاتل رابرت کندی که علت مخالفت او با کندی دوم، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 1968، حمایت رابرت کندی از اسراییل بوده در حقیقت مأمور ساواک و شاه بوده است!
مطبوعات و رسانه‌های آمریکا، افشاگری این دوست نادان شاه و عامل ساواک را که در عصر سلطنت شاه با کارهای خلاف قاعده خود آبروی شاه را برده بود، جدی نگرفتند و اصلاً پی جوی آن نشدند و موضوع فراموش شد. سومین منشأ بروز این شایعه، نوشته‌های ملکه ثریا در کتاب خاطراتش و نیز کتاب کاخ تنهایی به تقریر او و تحریر لویی والانتین، نویسنده فرانسوی است که آن کتاب نیز چندان موثق نیست و حافظه ثریا در مواردی اشتباه کرده و وقایع را پس و پیش می‌گوید. ثریا در آن کتاب، پرون را فردی بی‌ادب، گستاخ، دریده و خودشیرین معرفی می‌کند که هر روز بامداد محض ابراز ارادت در حالی که شاه در بستر بوده وارد اتاق خواب می‌شده و رفتارش بی‌ادبانه و جسورانه بوده است. حتی برای باردارشدن ثریا نصایحی به ملکه کرده که موجب خشم و برآشفتگی او شده است.
پرون در حدود سال‌های نزدیک به دهه 1340 ناگهان مورد غضب شاه قرار گرفت و از دربار رانده شد و چون شاهدخت شمسی، مسیحی شده بود، در باغ او در شاهدشت یا گوهردشت کرج سکنا گرفت و در سال 1340 ناگهان و بی‌سر و صدا مرد! پرون هم قواد شاه بود و در مسائل خصوصی او کمک می‌کرد و هم، چون قلم خوبی داشت، در مطبوعات سوئیس در سال‌های بعد از 1320 به زبان فرانسه مقالاتی در وصف پهلوی‌ها می‌نوشت. خاطرش خیلی نزد شاه عزیز بود و در دوران ولیعهدی، چون دچار بیماری آپاندیست شد و در بیمارستان نجمیه که اداره آن با مرحوم دکتر مصدق بود بستری شد و دکتر غلامحسین مصدق، پسر دکتر مصدق او را جراحی کرد، بنا به خواهش دکتر مصدق جوان، نزد ولیعهد شفاعت کرد و ولیعهد از پدرش خواهش کرد دکتر مصدق، سیاستمدار سالخورده را که به بیرجند تبعید شده بود و رضاشاه قصد سر به نیست کردن او را در آنجا داشت مورد عفو قرار دهد و به تهران بازگرداند. خاطر پرون آن قدر نزد ولیعهد عزیز بود که این درخواست پرون را برآورده کرد. پرون فرد موذی و زرنگی بود. در سال‌های دهه 1980 که اسناد محرمانه بریتانیا منتشر شد، معلوم شد انگلیسی‌ها از حدود سال 1318 او را استخدام کرده بودند و جاسوس و خبرچین آنان در دربار رضاشاه بود و نام رمزی او «روزانکتر» بوده است و تمامی وقایعی را که در دربار پهلوی روی می‌داد، بخصوص نزدیکی مناسبات سیاسی ایران و آلمان در سال‌های 1939 تا 1941 را به انگلیسی‌ها اطلاع می‌داده است.
پرون پس از روز 25 مرداد 1332 و فرار شاه به دستور مصدق بازداشت شد. او ماجرای خنثی شدن کودتای 25 مرداد را به شاه در کلاردشت خبر داده بود. در مورد روابط جنسی او با شاه، من این موضوع را صحیح نمی‌دانم و دور از عقل می‌دانم.

روزنامه قدس ـ 27 دی 1394

.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید